FAQ

Otázky a odpovědi. Vše k službám které zajišťuji - co byste chtěli a měli vědět :-)


Co od tebe můžeme očekávat?

Pozitivní přístup a profesionalitu.

Jakým stylem fotíš?

Rád fotím odvážné, originální záběry a kompozice. Používám nízká clonová čísla a nejsvětelnější objektivy (f1.4) s velmi malou hloubkou ostrosti, což mi umožňuje vnášet příběh do fotografie.

Při obřadu se snažím nerušit atmosféru momentu ostatním, i proto obřad nikdy nefotím s bleskem (hlavním důvodem je vzhled fotografií).

Jaké používáš vybavení?

Fotím na profesionální full frame zrcadlovku Nikon D800, která má jeden z nejlepších senzorů na trhu. Ke své práci potřebuji co nejnižší obrazový šum i při vysokých citlivostech. V záloze mám zrcadlovku Nikon D7000.

Objektivy používám dva, obě pevná ohniska (+ zoom jako zálohu). Důvod je opět prostý - chci kvalitu bez kompromisu a k zoomování mi zatím stačí nohy :) Prvním je Sigma 35mm f1.4 Art, asi nejoblíbenější objektiv světových svatební fotografů a druhým portrétní Sigma 85mm f1.4 Art, to je zase můj oblíbenec. Často využívám i externí zábleskové světlo se softboxem (focení portrétů).

Fotografii rád oživuji uměleckými technikami - pomáhají mi vytvářet fotografie podle mých představ. Jsou jimi např. prism (skleněný hranol lámající do objektivu části jiného obrazu), led diody (focení skrz ně dodává atmosféru večerním fotografiím) a často sáhnu i k freelensingu (focení s nenasazeným objektivem - opět jde o cílené lámání / deformaci obrazu).

Jak to je s novomanželskými portréty?

Srdce mě táhne k moderní fotografii a kromě svateb často fotím i fashion fotografii. Jsem zastáncem nenásilného "pózování" - nikoho do ničeho nenutím, ale rád poradím, co vám bude na společných fotografiích slušet. Vymyslíme několik nápadů šitých přímo na míru vašim osobnostem i prostředí a pohlídám, když budete mít někde nefotogenicky... cokoliv. :-)

Vždy vám vyjdu vstříc a najisto spolu nafotíme krásné fotky. Mrkněte do galerie, myslím, že napoví více než tisíc slov.

Jak si tě můžeme rezervovat na naši svatbu?

Není nic jednoduššího, napište mi :-) Každou sezonu mívám zaplněnou, takže ideálně dostatečně dopředu. Je to snadnější pro vás i pro mne.

Fotíš i mimo ČR?

Ano. Jsem velkou část roku na cestách, anglicky mluvím plynule a rád nafotím vaši svatbu v zahraničí. Evropu i svět. Pro konkrétní podmínky mne, prosím, kontaktujte.

Kolik hodin na svatbě zůstáváš?

Nebalíčkuji. Fotím váš svatební den a jsem si vědom jeho důležitosti. Nafotím vám celou vaši veselku - od ranních příprav po večerní hry a zábavu.

Jak je to s placením?

Nevratná záloha 2000 Kč slouží pro závaznou rezervaci termínu. Od této chvíle držím datum pouze vám a můžete se mnou najisto počítat. Zbytek mi doplatíte při předání upravených fotografií.

Předsvatební schůzka - můžeme si tě omrknout ještě před zaplacením zálohy?

Ano, předsvatební schůzka je samozřejmostí - strávíme společně váš nejvýznamnější den. Měli byste mít možnost vědět, kdo vás jím bude doprovázet.

Můžete za mnou přijet do Brna, nebo Prahy. Případně rád přijedu já za vámi (cestovné 3 Kč/km, zpáteční, počítáno z Brna). Probereme společně všechny důležité detaily, pobavíme se o typu a stylu fotografií které si přejete nafotit, sladíme itinerář svatby. Rád vám poradím i s organizačními záležitostmi a podepíšeme spolu fotografickou smlouvu (když bude vše ok).

Můžeme dostat všechny fotky, které jsi nafotil? Neupravené nám nevadí.

Stejně jako vám v dobré restauraci šéfkuchař nenaservíruje neupravené ingredience, ale až výslednou pochoutku, neposkytuji ani já neupravené snímky. Dostanete veškeré fotografie, které projdou mým výběrem a standardy (300 - 400 ks). Samozřejmě pečlivě upravené.

Upravuješ všechny fotografie?

Ano. Upravuji každou fotografii zvlášť - expozici, vyvážení bílé, její barevnost, RGB křivky, kontrastní strmost, tonalitu, často provádím lokální úpravy obrazu, občas retušuji a samozřejmě vhodně doostřuji. Vše v rámci vašich preferencí domluvených na předsvatební schůzce.

Uzavřeš s námi klientskou smlouvu?

Ano. Je pro mě důležité, aby vaše i mé zájmy byly chráněny. Smlouvu rád zašlu na vyžádání předem.

Kdy a jakou formou nám fotografie předáš?

Do 4 týdnů vám zpřístupním moderní klientskou galerii chráněnou heslem. Online bude 6 měsíců, odkaz můžete dle libosti snadno sdílet a stahovat fotografie vhodné k tisku do velikosti 15 x 20 cm. Do 5 týdnů odesílám dárkový balíček se svatebním USB diskem, kde jsou upravené fotografie v plném rozlišení 37 Mpx ve formátu jpg.

Zajišťuješ i tisk fotografií?

Ne, věřím, že klient ví lépe jaký formát a kolik fotografií si z výběru vytiskne. Rád s vámi ale projdu možnosti a s tiskem poradím nebo doporučím ověřené fotolaby.

Přáli bychom si mít na svatbě Polaroid a fotokoutek s rekvizitami, je to možné?

Ano, rád vám zapůjčím nejnovější Polaroid, se kterým je vždy hodně srandy. Vhodný na fotky do svatebního deníku, výzdobu nebo pro svatebčany na památku. Za půjčení nebudu nic chtít, platíte si pouze spotřebovaný materiál.

Živíš se focením svateb profesionálně?

Ano, jsem svatební fotograf. Mimo svatební sezonu fotím i fashion a umělecké portréty.